Balti sõrmkäpp

29.05.15
Balti sõrmkäpp Dactylorhiza baltica
III kategooria


Balti sõrmkäpp õitseb juuni keskpaigast juuli keskpaigani.

Balti sõrmkäpp on täpiliste lehtedega sõrmkäpp. 3-4 lehte, mis on suhteliselt lühemad ja laiemad, laiem koht keskel. Lehtede värv on pealt matid ja tumerohelised, alt hallikasrohelised. Lehed on kaetud ühtlaselt tume-lillakaspruunide täppidega, mis on ovaalsed lehe ristsuunas. Täpid võivad harva olla ka seest tühjad. Varre kõrgus on enamasti 40-55 cm, kuid võib olla ka üle 70 cm. Õisik on silmapaistvalt korrapärane silindriline, tipp on nagu ära lõigatud. Eredavärvilised violetjasroosad tumedama joonisega õied paiknevad õisikus tihedate spiraalidena. Huul on selgelt lõhestunud kolmehõlmaliseks, hõlmad ümarate tippudega. Külghõlmad külgedele suunatud, keskmine kitsam.
balti sõrmkäpp, foto Arno Peksarbalti sõrmkäpp, foto Arno Peksar
Kasvukohaks on enamasti vesised ja soised niidud ning rannaniidud. Ka soostunud heinamaad, madalsooservad ja allikate ümbrus. Lubjalembene ja valguslembene. Meeldib savikam ja viljakam muld. Kasvukohad kipuvad kaduma, kui kaob karjatamine või niitmine.

Balti sõrmkäpp on levinud peaaegu kogu Eestis. Isendirikkamad kasvukohad on rohkem Lõuna-Eestis ja Pärnumaal. Mujal kasvab üksiktaimede või väikeste rühmadena.

Hanila vallas on registreeritud ainult üks kasvukoht Laelatus, mis võib kaduda, kuna seal ei toimu enam hooldamist.