Hanila valla kirjeldus

7.10.16

Hanila vald asub Lääne maakonna lõunaosas, piirneb Lihula vallaga ja jagab maakonnapiiri Pärnu maakonna Koonga ja Varbla valdadega ning läänest piirneb Läänemerega. Valla pindala on 232 km². Valda läbivad suuremad riigimaanteed: Risti-Virtsu-Kuivastu-Kuressaare mnt, Karuse-Kalli mnt ja Audru-Tõstamaa-Nurmsi mnt.

Rahvaarvult on suurim asula Virtsu alevik, järgnevad Vatla küla ja vallakeskus Kõmsi küla. Kokku on vallas 28 küla.

Maakonna keskus Haapsalu on Hanila vallast umbes 68 km, Pärnu 65 km ja Tallinnast 130 km kaugusel.

Hanila vald on rahvaarvult ja pindalalt Lääne maakonna kaheteistkümnest omavalitsusest viies  omavalitsusüksus.

Suuremad tööstusettevõtted vallas on K.MET AS, Nordkalk AS ja Kvaliteetaken OÜ. 2002. a rajati Virtsu Eesti esimene tuulepark, tänaseks on vallas kokku 26 tuulegeneraatorit. Hanila valla asub vabariikliku tähtsusega Virtsu sadam, mis teenindab Saaremaa ja Mandri-Eesti vahelist transiitliiklust ja rahvusvahelist kaubavedu.

Valla suureks projektiks on Virtsu kalasadama rekonstrueerimine, mis asub kahel pool Virtsu vasallilinnuse varemeid. Ehitamine eurotoetuste abil toimub mitmes etapis, tööde teostaja on Elteks Group OÜ.

Peaaegu 30% valla territooriumist moodustavad erinevad hoiurežiimiga kaitsealad. Valla piiridesse jäävad Puhtu-Laelatu looduskaitseala, osaliselt Matsalu Rahvuspark, Tuhu maastikukaitseala ja Nehatu looduskaitseala, Natura 2000.

Hanila vald hõlmab endiseid Hanila ja Karuse kihelkonna alasid. Oma jälje Hanila valla kultuuriloosse on jätnud Karuse pastor Aleksander Ludwig Baumann, kes  asutas 1842. a Karuse kihelkonna koguduse raamatukogu, mis oli esimene avalik maaraamatukogu Eestimaal.

Kirjanik Karl Ristikivi elas oma lapsepõlves Pivarootsi külas. Oma varase noorpõlve kasvukohad on kirjanik jäädvustanud Tallinna triloogias (1938-1942). Karl Ristikivi mälestuseks paigutati 1987. a Pivarootsis Juurika talu seinale mälestusmärk. 2012. a on Karl Ristikivi 100. sünniaastapäev.

Video: Läänemaa TurismToimetaja: EERO SAHK