Hall käpp

29.04.15
Hall käpp Orchis militaris 
III kategooria
Aasta orhidee 2014
Lääne maakonna taim (valitud sümboliks aastal 2000)

hall käpp, foto Arno Peksar
Hall käpp on varajane õitseja ning juba maikuu lõpus võib teda kohati massiliselt õitsemas näha.

Hall käpp on teistest käpalistest kergesti eristatav just väljastpoolt violetjashallikate heledamate õite järgi. Hallikas toon on eriti hästi märgatav avanemata õitel. Ka on õisik avanemata õite ajal teravalt püramiidjas. Õite avanedes kaob õisiku püramiidjas kuju ja see muutub roosakasvioletjaks, õisik on tihe. Halli käpa õie huul meenutab lähemal vaatlusel harali käte ja jalgadega väikest meest ning ülejäänud õielehed moodustavad talle nagu kiivri. Taime kõrgus võib ulatuda mõnekümne sentimeetrini ja väga viljaka kasvukoha korral ka poole meetrini. Lehed on suured ja ererohelised.

Hall käpp kasvab kuivavõitu ja vahest ka niiskemal lubjarikkal mullal, niitudel, puisniitudel ja kadastikes. Inimmõjutusel tee- ja kraavipervedel ning vanades kruusakarjäärides. Meeldib enamasti valgusküllane keskkond. Seoses taimede suhteliselt lühikese elueaga võib mõnest kohast ära kaduda, samas mujal ootamatult välja ilmuda.
Kasvab Lääne-Eestis ja saartel, mujal haruldane või ei esine üldse.

Hanila valla territooriumil väga tavaline orhidee, mida võib esineda üksiktaimedena praktiliselt kõikjal. Massilisemalt võib teda kohata näiteks Esivere küla kadastike vahel. Kergesti äratuntav liik.
 Toimetaja: EERO SAHK