Jumalakäpp

4.03.14

Jumalakäpp Orchis mascula
II kaitsekategooria
jumalakäpp, foto Arno Peksar
Jumalakäpp on teine kõige varasem õitseja mandri-Eestis peale kõdu-koralljuure. Õitseb mais ja juuni algul, enam-vähem samal ajal, kui alustavad nurmenukud.

Jumalakäpal on enamasti purpurvioletsed õied, kuid võivad suure varieeruvuse tõttu olla ka roosad ning harva esineb ka albiinovormi. Õis on suur ning moodustab tiheda õisiku. Huule keskmisel heledamal keskosal tumevioletne täppmuster, külghõlmad tumedamad. Külgmised õiekattelehed hoiduvad püstiselt või pisut ettepoole kaldu. Taimed on 20-35 cm kõrged. 4-5 roseti moodustavat lehte kasvatatakse juba sügisel ja need kaovad peale õitsemist.

Jumalakäpp kasvab rohkem varjus, kui teised käpad, kuid siiski vajab piisavalt valgust. Peamiselt kuivad niidud ja puisniidud, hõredad loometsad ja metsaservad. Iseloomulik kasvukoht on ka hõredamad tammikud.

Levikuala on Lääne- ja Loode-Eesti koos saartega. Mandril võib teda kohata teda harva ja väiksemate kogumitena.

Hanila vallas on teada vähemalt paar kasvukohta. Kuigi varieeruv liik nii taime suuruse, õisiku tiheduse ja õite poolest, on ta kergesti äratuntav, sest tema õitsemise alguses teisi käppasid veel õitsemas pole.Toimetaja: EERO SAHK