Kahelehine käokeel

29.05.15
Kahelehine käokeel Platanthera bifolia
III kategooria
Aasta orhidee 2012


Rahvakeeli kutsutakse koos roheka käokeelega ööviiuliks. Hakkab õitsema jaanipäeva eelselt ning õitsvaid taimi võib leida läbi juulikuu.

Kahelehist käokeelt rohekast käokeelest on võimalik eristada vaid väga väikeste tunnuste põhjal. Peamiseks eristamistunnuseks on õietolmupakikeste asetus, mis kahelehisel asetsevad ligistikku paralleelselt. Teiseks kaudseks tunnuseks on kasv, mis kahelehisel on sihvakam ja graatsilisem. Kolmandaks on õisik kitsam kuna õied varrele lähemal. Ka on kahelehise lõhn tugevam, kui rohelisel käokeelel.
kahelehine käokeel, foto Arno Peksarkahelehine käokeel, foto Arno Peksar
Enamasti on kahelehise käokeele kõrgus vahemikus 35-50 cm, kui võib esineda ka kõrgemaid isendeid. Kaks lehte vastakuti varre alumisel osal. Suhteliselt hõredas õisikus 12-18 õit.

Kahelehine käokeel kasvab niitudel, loopealsetel ja kadastikes, aga ka hõredamates niiskemates metsades ja sihtidel, sooservades ja kraavipervedel. On enamikest teistest liikidest vähem lubjalembene. Sobib nii valgusküllane kui ka varjuline keskkond.

Kahelehine käokeel on levinud kogu Eestis, kuid sagedasem siiski lääne ja põhjaosas. Liigi arvukus on vähenemas, seda nii metssigade apluse kui ka õisikute korjamise tõttu. Mõlemaile tundub ta olevat Eesti populaarseim orhidee.

Hanila vallas tundub kahelehine käokeel olevat vähem arvukam kui roheline käokeel, kes satub ette sagedamini.