Kaunis kuldking

10.07.15
Kaunis kuldking Cypripedium calceolus 
II kaitsekategooria

kaunis kuldking, foto Arno Peksar
Kauni kuldkinga esimesed taimed alustavad õitsemisega mai lõpus. Peamine õitsemisaeg jääb juuni algusesse.

Kaunis kuldking on Euroopa kõige suuremate õitega orhidee ning Eestis suudavad vähesed kohapealsed taimed temaga õite suuruses võistelda. Kuldkinga kollaseid susse ja nende kohal rippuvaid pruune paelu ei aja ükski segi teise liigiga, kui on neid kordki näinud. Ilma õiteta taime ei oska aga igaüks ära tunda. Õisi on varrel üks või kaks, harvemini kolm. Lehed on suured ja laiuvad ning sarnanevad näiteks piibelehe lehtedele. Taime kõrgus on 20-60 cm. Kaunil kuldkingal esineb teisend, millel on roostekollase värvusega õielehed.

Kuldking kasvab rohkem viljakamatel paraja niiskusega muldadel. Segametsad, lehtmetsad, puisniidud, põõsastikud – sobib poolvarjuline keskkond. Ei sobi liigne vari ega ka päris lage niit. Seega sobib kuldkingale just mõõdukas inimmõju, mis ohjab liigset teiste taimede ning puu- ja põõsarinde kasvu.

Kuldkinga leidub hajusalt üle Eesti. Lääne- ja Kesk-Eestis ning saartel on siiski suuremad ja tihedamad kogumid neid taimi ühes kohas ja mujal on isendite arvukus tunduvalt väiksem.

Hanila vallas pole ta väga haruldane ning kaunist kuldkinga võib leida mitmeski kohas kasvamas. Dekoratiivsuse tõttu ei suuda mõni isik teda noppimata jätta ning see kahjuks ohustab teda kõrvuti kasvukohtade kadumisega.Toimetaja: EERO SAHK