Kõdu-koralljuur

26.05.15
Kõdu-koralljuur Corallorhiza trifida
II kaitsekategooria
Aasta orhidee 2013


Kõdu-koralljuur on üks kahest mandri-Eestis esimesena õitsema hakkavast orhideest. Soodsal aastal võib ta õitsema hakata isegi mai algul, mil keegi seda veel oodatagi ei oska. Valdavalt hakkab õitsema siiski mai teises pooles.
Kõdu-koralljuur, foto Arno PeksarKõdu-koralljuur, foto Arno Peksar
Kõdu-koralljuur on üks kolmest orhideest, kellel puuduvad rohelised lehed ning kasvatab varre ainult õitsemiseks. Vars on 10-20 cm kõrgune ja lehtedeta. Enamasti on varred üksikult, harva mitmekaupa kimpudes. Varrel on 2-12 mõne millimeetri suurust kollakat-rohekat õit. Valkjal huulel on üksikud punased täpid.

Kasvab ta märgades varjukamates rabastunud metsades ja põõsastikes, soistel puisniitudel ning soodes. Ka soiste ojade ja järvede järskudel kallastel veepiiri lähedal. Seega seal, kus rohkelt niiskust. Enamasti okaspuude naabruses, kus ei ole palju muud taimestikku.

Eestis esineb ta hajusalt kogu territooriumil. Loetakse Eestis harva esinevaks orhideeks, Saaremaal väga haruldaseks. Tema esinemissagedus võib küll olla suurem, kui arvel olevad leiukohad, kuna õitseaeg on väga varajane ja välimus vähemärgatav.

Hanila vallas on seni registreeritud ainult üks kasvukoht.Toimetaja: EERO SAHK