Rohekas käokeel

29.05.15
Rohekas käokeel Platanthera chlorantha
III kategooria
Aasta orhidee 2012


Rahvakeeli kutsutakse koos kahelehise käokeelega ööviiuliks. Hakkab õitsema jaanipäeva eelselt ning õitsvaid taimi võib leida läbi juulikuu. Kahelehisest käokeelest hakkab natuke hiljem õitsema.

Rohekat käokeelt on kahelehisest käokeelest võimalik eristada vaid väga väikeste tunnuste põhjal. Peamiseks eristamistunnuseks on õietolmupakikeste asetus, mis rohekal käokeelel asetsevad üksteisest kaugemal ja paiknevad katusekujuliselt. Teiseks kaudseks tunnuseks on kasv, mis kahelehisel on madalam ja jässakam. Kolmandaks on õisik laiem kuna õied paiknevad varrest kaugemal. Ka on rohelisel lõhn nõrgem, kui kahelehisel käokeelel.
rohekas käokeel, foto Arno Peksarrohekas käokeel, foto Arno Peksarrohekas käokeel, foto Arno Peksar
Enamasti on roheka käokeele kõrgus vahemikus 40-60 cm, vars tugev ja veidi kandiline. Kaks lehte vastakuti varre alumisel osal. Suhteliselt hõredas õisikus 15-20 õit. Õiekattelehtede värv on valge või rohekasvalge, mõnikord aga hoopis kollakasroheline, huule tipuosa enamasti rohekat tooni.

Kasvab niisketel niitudel, puisniitudel, kadastikes ja hõredates metsades. Meeldib rohkem lubjarikkam ja kuivem pinnas, kui kahelehisele käokeelele.

Saaremaal üsna levinud, kui mujal vähem arvukas. Mandril levinud rohkem lääneosas.

Hanila vallas sobivate kasvukohtade tõttu suurema arvukusega, kui kahelehine. Teda ohustavad samuti metssiga ja noppimine.